Załóż konto testowe
Dostęp na . 48h . za darmo!

Jak klasyfikować czynności prawne dokonywane przez AMW w zakresie nieruchomości

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 30 kwietnia 2024
jednostka budżetowa
3cae81cb4715ab7a4df7bbeb99b12078f5ce0b90-xlarge

Jak wskazał NSA, czynności prawne dokonywane przez Agencję Mienia Wojskowego , a polegające na zbywaniu określonych składników majątkowych (nieruchomości mieszkaniowych) Skarbu Państwa, mieszczą się w katalogu „spraw podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami” w rozumieniu art. 2 pkt 1 lit. g) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Powyższy przepis wskazuje zaś, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami lub przepisom o autostradach płatnych.

W sprawie chodziło o to, że w 2018 r. w kancelarii notarialnej przed skarżącą jako notariuszem zawarto umowę sprzedaży samodzielnego lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, której stroną zbywającą był Skarb Państwa Agencja Mienia Wojskowego, zaś nabywcami osoby fizyczne. Notariusz nie pobrała podatku od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego orzekł o odpowiedzialności strony jako płatnika podatku od czynności cywilnoprawnych za niepobranie podatku od ww. umowy sprzedaży i określił wysokość należności z tytułu niepobranego podatku, a także o odpowiedzialności za niepobranie podatku od ustanowienia hipoteki dokonanej aktem notarialnym i określił wysokość należności z tytułu niepobranego podatku od ustanowienia hipoteki w wysokości 19 zł.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji, uzasadniając, że art. 2 pkt 1 lit. g) ustawy o PCC odnosi się do przepisów regulujących zagadnienia gospodarowania nieruchomościami, umieszczonych także poza ustawą z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

WSA we Wrocławiu podzielił pogląd skarżącej w części odnoszącej się do braku opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartej umowy sprzedaży, przy jednoczesnym odmówieniu trafności stanowiska co do braku opodatkowania tym podatkiem ustanowionej hipoteki.

Zdaniem Sądu, zawarte w art. 2 pkt 1 lit. g) ustawy o PCC pojęcie "przepisy o gospodarce nieruchomościami" nie może być zawężane tylko do przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, gdyż obejmuje także przepisy o gospodarowaniu nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz własność jednostek samorządu terytorialnego, zawarte w innych ustawach, w tym przykładowo ujętych w treści art. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, ale również w ustawie o Agencji Mienia Wojskowego.

Naczelny Sąd Administracyjny podzielił pogląd Sądu pierwszej instancji, że sprzedaż nieruchomości mieszkalnej przez AMW mieści się w zakresie przedmiotowym czynności podlegającej przepisom o gospodarce nieruchomościami.

Źródło:

Wyrok NSA z 25 października 2023 r., III FSK 712/23

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Nr 224 Maj 2024 r.

Nr 224 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej